P30i

دانلود کتاب رمان آبروی ازدست رفته کاترینا بلوم نوشته هاینریش بل

همیشه مقدمه نوشتن بر یک داستان را کاری زاید می دانستم، اما کتاب آبروی از دست رفته ی کاترینا بلوم به چند دلیل مرا که از این کار گریزان بودم به انجام دادنش واداشت. موضوع این کتاب چکیده ی آخرین نظریه ی سیاسی- اجتماعی هایرینش بُل است، که آن را به صراحت در مصاحبه های مختلف پس از چاپ کتاب بیان می کرد.
او متعقد بود فاجعه ای که وسایل ارتباط جمعی با گسترش فرهنگ ارتجاعی در افکار عمومی به وجود می آورند و ترور شخصیتی ای که انجام می دهند، عامل به وجود آمدن گروه های تروریستی است و خطر کار آنها به مراتب بیشتر از خطر یک فرد برای جامعه است، چراکه آنها افکار جمع کثیری از مردم را مسموم می کنند و اینها حداکثر چند نفر را از میان برمی دارند.
هاینریش بل همیشه در نوشته هایش نظری انتقادی به جامعه دارد، اما اثر حاضر بیش از دیگر آثارش خشم گروه های ارتجاعی را برانگیخت و موجب شد که پلیس مخفی آلمان به خانه اش یورش برد و با متهم کردن او به هواداری از گروه ارتش سرخ منزلش را در پی یافتن سند به هم ریزد.
موضوع کتاب شیوه ی عملکرد روزنامه ای را نشان می دهد که با تیراژی چند میلیونی ارتجاعی ترین افکار را به خورد جامعه می دهد. شاید روش این روزنامه برای خواننده ی فارسی زبان که سالهای درازیست با این شیوه ی روزنامه نگاری آشنایی دارد، چندان ناشناخته نباشد، اما آنچه برای او بیگانه است شدت تأثیرگذاری آن بر عامه ی مردم است، چراکه در ایران این روش هرقدر هم که استادانه اعمال شود، توده ی مردم را تحت تأثیر قرار نمی دهد و افکار عمومی را شکل نمی بخشد.

مترجم : حسن نقره چی

رمـز فـایل : www.p30i.com

دیدگاه‌ها (0)

*
*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.